Ingersoll, Royal E.

Led US Atlantic Fleet 1942-44 and Western Sea Frontier 1944-46

Price: $95.00 Special Offer - $75.00



Description:
Royal E. Ingersoll (18831976) US Navy ADM, Commander in Chief US Atlantic Fleet (CINCLANT) Jan. 1942-late1944; Commander, Western Sea Frontier late 1944-1946; Deputy Commander in Chief, U.S. Fleet/Deputy Chief of Naval Operations (DCOMINCH/DCNO) late 1944-late 1945.USNA 1905, he was 2nd in a succession of 3 generations of Naval officers. In August 1905, he was assigned special temporary duty to attend the Russo-Japanese Peace Conference at the Portsmouth Naval Shipyard in Maine. On 1 June 1916, he was Assistant for Communications and Communication Officer, Office of the Chief of Naval Operations and awarded the Navy Cross. In Feb. 1919, he returned home on the USS George Washington with President Wilson's party, handling messages for him on the voyage across the Atlantic. In May 1933 he was CO of the heavy cruiser Augusta, and in Nov. 1933, transferred to the Mare Island Naval Shipyard to fit out the heavy cruiser San Francisco, commanding her Feb. 1934-June 1935. He served 3 years in the Office of the CNO as Director of the War Plans Division, and was Technical Assistant to the US Delegation at the 1935-36 London Naval Conference. He again went to London in December 1937, growing out of the London Naval Treaty limiting naval armament. On 16 July 1938, Ingersoll took command of Cruiser Division Six of the Scouting Force, his flagship the cruiser Minneapolis. In 1940 he was Assistant to the CNO and on 1 Jan. 1942, as VADM, was designated Commander in Chief, US Atlantic Fleet (CINCLANT) with the Augusta as his flagship, promoted to ADM 1 July 1942. Having organized movements of the thousands of ships across the Atlantic to have men and supplies for the Nov. 1942 North Africa landings, he was also responsible for planning the naval escort forces which insured the troop convoys' safe arrival. After the African invasion, the Atlantic Fleet ran troop convoys and transported stores, munitions, and fuel to the UK and Mediterranean, ran convoys on the coast of Brazil, and waged anti-submarine war. For his services in this command, he was awarded the Distinguished Service Medal. In Nov. 1944, he became Commander, Western Sea Frontier. In addition to commanding naval forces protecting shipping in coastal waters, he managed the flow of supplies to the Pacific Fleet through West Coast ports as a Deputy Commander in Chief, US Fleet and Deputy Chief of Naval Operations. After the October 1945 reorganization of the Navy, he continued as Commander Western Sea Frontier to10 April 1946, retiring 1 Aug. 1946. War-dated 2 1/2 x 3 1/2 card signed as Admiral, USN, January 12, 1943.

Condition: Very good
Type:Signed Card






[View Shopping Cart]
[Home] [Articles] [Biography] [Calendar]
[Catalogue] [Search]



enbainc@cs.com

Edward N. Bomsey Autographs, Inc.
7317 Farr Street
Annandale, VA 22003-2516
(703) 642-2040(phone & fax)




Home
Home

Articles
Articles

Biography
Biography

Calendar
Calendar

Catalogue
Catalogue

Search
Search