Taylor, Maxwell D.; Burke, Arleigh A.; Twining, Nathan F.; White, Thomas D.;Pate, Randolph M.

US Military Joint Chiefs of Staff 1957-59

Price: $225.00

Description:
THOMAS D. WHITE (19021965) USMA 1920, 4th USAF Chief of Staff. Deputy commander of 13th Air Force in SW Pacific Sept. 1944, took part in New Guinea, Southern Philippines and Borneo campaigns, commanding 7th Air Force in the Marianas in June 1945 at Okinawa. In Jan. 1946, returned with 7th Air Force to Hawaii. Chief of Staff of Pacific Air Command in Tokyo, Oct. 1946, led 5th Air Force in Japan Oct. 1947. Promoted to General 1953 and Vice Chief of Staff, named Air Force Chief of Staff July 1, 1957, retired June 30, 1961. MAXWELL D. TAYLOR (1901-1988) US Army officer, led 82nd Airborne in North Africa, Sicily & Italy invasions. Commanded 101st Airborne March 1944-Aug. 1945 thru Normandy, Holland and into Germany. Commander of US forces in Berlin 194951, led 8th Army 1953 in final operations of Korean War, commanded US Forces Far East & 8th Army 195455, led UN Command 1955. As Army Chief of Staff 195559, directed operations at Little Rock, Lebanon, Taiwan, & Berlin. Chairman of Joint Chiefs of Staff 196264, Ambassador to South Vietnam 196465. NATHAN F. TWINING (1897-1982) US Air Force General, Chief of Staff 1953-57, Chairman of the Joint Chiefs of Staff 1957-60, 1st member of the Air Force to serve in that role. USMA 1918, transferred to the Air Service 1919. In 1942 was sent to the So. Pacific as Chief of Staff of Allied Air Forces there. In Jan. 1943, promoted to Major General in command of the 13th Air Force. In Nov. 1943 he went to Europe to take over the 15th Air Force from Jimmy Doolittle. On Germany's surrender, he was sent back to the Pacific to command B-29s of the 20th Air Force against Japan. In 1947 took over the Alaskan Air Command. When Vice Chief of Staff Muir Fairchild, died, he was elevated to full General and named his successor. When General Hoyt Vandenberg retired in 1953, Twining was selected as Chief of Staff. In 1957, President Eisenhower appointed him Chairman of the Joint Chiefs of Staff thru 1960. He was elected to the National Aviation Hall of Fame 1996. ARLEIGH A. BURKE (1901-1996) US Navy ADM in WW II and Korea, Chief of Naval Operations during Eisenhower-Kennedy administrations. USNA 1923, spent WW II in the South Pacific, successively commanding Destroyer Divisions 43, 44, 12, and 23 ("Little Beavers"), which covered the initial landings in Bougainville Nov. 1943, and fought in 22 separate engagements during the next 4 months, usually pushing his destroyers to just under boiler-bursting speed. In March 1944, he was promoted to Chief of Staff to ADM Marc Mitscher, Commander of Task Force 58, Fifth Fleet's Fast Carrier Task Force. Burke participated in all the force's naval engagements to June 1945, shortly before Japan's surrender. At the end of the war, Burke reverted to permanent rank of Captain and again served as Mitscher's Chief of Staff until the latter's 1947 death. He was promoted to RADM 1949, and at the outbreak of the Korean War, became Deputy Chief of Staff to Commander Naval Forces, Far East. He assumed command of Cruiser Division Five, and, in July 1951, was made a member of the UN Truce Delegation which negotiated with the Communists for armistice in Korea. In April 1954, he took command of Cruiser Division Six, then in Jan. 1955 led Destroyer Force Atlantic Fleet. In Aug. 1955, Burke became Chief of Naval Operations, promoted 2 grades at his appointment. When others in the Navy were skeptical of a missile launched from a submarine, he succeeded in developing the single most effective deterrent to a nuclear attack on the US. He served an unprecedented 3 terms as CNO and transferred to the Retired List August 1, 1961. RANDOLPH M. PATE (1898-1961) 21st US Marine Corps Commandant 1956-59, served in WW II in the Pacific and saw action at Guadalcanal and Iwo Jima, later served in Korea. VMI 1921, commissioned Sept. 1921. In spring 1939, became Asst. Chief of Staff for Supply, 1st Marine Division, at New River (later Camp Lejeune), No. Carolina, promoted to Lieut. Colonel Jan. 1942. He participated in the planning and combat phases of the Guadalcanal campaign, was promoted to Colonel Dec. 1943, and saw further service in the Pacific. He was Deputy Chief of Staff to the Commanding General, Fleet Marine Force Pacific Sept. 11, 1944-Nov. 1, 1945, cited for his performance during amphibious operations on Palau, Iwo Jima and Okinawa. While at Quantico in Sept. 1949, he was promoted to Brigadier General. In July 1951, Pate was assigned to the Office of the Joint Chiefs of Staff as Deputy Director of the Joint Staff for Logistic Plans. In Aug. 1952 he was promoted to Major General. Ordered to Korea in June 1953, he commanded the 1st Marine Div. to May 1954. In July 1954, Pate was appointed Asst. USMC Commandant and Chief of Staff, serving as Lieut. General for 18 months. On Jan. 1, 1956, he was promoted to General and Marine Corps Commandant and after 4 years retired as General. SP, 8 x 10 Wide World Photos b&w matte finish photograph of the 5 members of the Joint Chiefs of Staff in uniform at a conference table, signed by each above their heads. Undated but ca. 1957-59.

Condition: Very good
Type:Photograph






[View Shopping Cart]
[Home] [Articles] [Biography] [Calendar]
[Catalogue] [Search]



enbainc@cs.com

Edward N. Bomsey Autographs, Inc.
7317 Farr Street
Annandale, VA 22003-2516
(703) 642-2040(phone & fax)




Home
Home

Articles
Articles

Biography
Biography

Calendar
Calendar

Catalogue
Catalogue

Search
Search