Hoag, Earl S.

Led Air Transport Command over "The Hump" between India & China, reorganized ATC in Europe in preparation for Normandy invasion

Price: $125.00 Special Offer - $90.00



Description:
(1895-1968) Enlisted as a sergeant in the Signal Reserve Corps Feb. 1917, and began basic flight training at the Curtis Flying School at Miami, Fla. In August, he transferred to Rockwell Field, Calif. for final flight training. In December, he was commissioned a 1st lieutenant in the Signal Reserve Aviation Section. In May 1918, Hoag served as post adjutant and CO of the 50th & 88th Observation Squadrons at Scott Field, Ill. He led the 11th Bombardment Squadron & First Provisional Air Park Group at Kelly Field in Nov. 1919, and in July 1920 was appointed a 1st lieutenant in the Army Air Service. He was assigned in Sept. 1923 to the War Plans Section in the Office of the Chief of the Air Service in Washington. In Aug. 1931 he was appointed CO of Chapman Field, Fla. In Feb. 1940, Hoag was appointed Asst. to the Chief of Planning and Equipment on the War Dept. General Staff. In July 1940, he became Chief of the Development Section, Requirements and Distribution Branch, of the Supply Division. In Feb. 1943, he was assigned to the Africa-Middle East Wing as executive officer and in July assumed command of the Wing. He was promoted to brigadier general (temporary) June 25, 1943. In October he became commanding general of the India-China Wing of Air Transport Command (ATC), which operated over the "Hump" between India and China. By the personal direction of President Roosevelt, the India-China Wing was awarded the Presidential Unit Citation for effectiveness in carrying war supplies to China. In March 1944 General Hoag was designated commanding general of the ATC European Division which he reorganized in preparation for the invasion of Normandy. He commanded the division until VJ Day, at which time it controlled all ATC activities in Europe north of the Mediterranean. In Oct. 1945, he was named Deputy Asst. Chief of Staff, G-4, War Dept. General Staff. In June 1946, he transferred to AAF HQ and in July was assigned to the Research and Development Division on the War Dept. General Staff. In Aug. 1947, Hoag was appointed Chief of the USAF Group of the American Mission for Aid to Turkey. He was promoted to brigadier general (permanent) Feb. 19, 1948 to rank from June 25, 1943; and to major general (temporary) Oct. 4, 1947. In Aug. 1949, he became special asst. to the Chief of Staff for Reserve Forces at USAF HQ. He served in various other posts until his 1953 retirement. TLS on 10 1/2 x 8 letterhead as Brigadier General US Army Commanding, USAAF Headquarters, European Division Air Transport Command (1400th AAF Base Unit), APO 741, July 23 1945, thanks a Cleveland collector for his letter and good wishes to himself and his command, is "...gratified to know that we enjoy such interest and support among those on the 'home front'".

Condition: Very good, two mail folds
Type:Letter






[View Shopping Cart]
[Home] [Articles] [Biography] [Calendar]
[Catalogue] [Search]



enbainc@cs.com

Edward N. Bomsey Autographs, Inc.
7317 Farr Street
Annandale, VA 22003-2516
(703) 642-2040(phone & fax)




Home
Home

Articles
Articles

Biography
Biography

Calendar
Calendar

Catalogue
Catalogue

Search
Search